W ta sobotę, po długim czasie, Asia zebrała liczną ekipę..Na zbiórkę przyjechało ośmioro rowerzystów, 4+4 czyli Bogusia,Dorota,Ania,Asia,Marek,Wiesiek,Jarek,Wiesiek i ja.W pierwszej kolejności pojechaliśmy do Nowego Stawu gdzie było zaplanowane spotkanie z grupą rowerzystów z Malborka.Tam czekając na nich, zwiedziliśmy Galerię Zuławską a następnie wpadliśmy do pobliskiej cukierni na kawę i ciacho. Malbork wreszcie się zjawił,tak że po krótkiej pogawędce i wymianie adresów kontaktowych pognaliśmy dalej.Pojechaliśmy do wsi Cyganek, gdzie zwiedziliśmy tamtejszy skansen oraz cmentarz 11 wsi( opis przy zdjęciach).W drodze powrotnej zahaczyliśmy o
McDONALD'S gdzie zjedliśmy ciepły posiłek.Dalej to już pognaliśmy prosto do domu.Przed samym Tczewem jeszcze Marek złapał kapcia i musiał wymienić dętkę.Sobota spędzona w bardzo miłym Towarzystwie,czyli fajowa:)))
Zbiórka przy moście Lisewskim.
© sikorski33
Drobne poprawki przy rowerze Ani.
Ekipa na trasie wycieczki.
© sikorski33
Jak widać po ubiorach, było dzisiaj zimno.
W drodze do Nowego Stawu.
© sikorski33
Wycieczka rowerowa.
© sikorski33
Na trasie wycieczki.
© sikorski33
Galerią Żuławska w Nowym Stawie.
© sikorski33
26 września na ryku głównym w Nowym Stawie otwarta została Galeria Żuławska. „Ołówek” bo tak jest nazywany przez mieszkańców, otrzymał nowe życie i stał się centrum kultury dla całego regionu.Zabytek odrestaurowany jest w oryginalnym stylu co czyni to miejsce bardzo klimatycznym. Włodarz miasta liczy na to, że miejsce to będzie przyciągać gości ciekawymi atrakcjami i stanie się prawdziwym ośrodkiem kulturalnym nie tylko dla Nowego stawu, bo remont kościoła był tak naprawdę pierwszym krokiem w rozwoju nowej galerii.
Galeria Żuławska.
© sikorski33
Ekipa pozuje w galerii.
© sikorski33
Galeria Żuławska.
© sikorski33
Nasze rowery odpoczywają:)
© sikorski33
Ekipa na gorącej kawce i ciasteczku.
© sikorski33
Spotkanie z ekipą Malborską.
© sikorski33
Chwilę porozmawialiśmy i ekipy pojechały w swoją zaplanowaną trasę.
Na trasie wycieczki.
© sikorski33
Na trasie wycieczki.
© sikorski33
Chwila odpoczynku i przy okazji fotka:)
© sikorski33
Na trasie wycieczka-trochę terenu.
© sikorski33
Na tracie wycieczki.
© sikorski33
Zabawa w pociąg;))
© sikorski33
Taka sobie ruina.
© sikorski33
Skansen Cyganek.
© sikorski33
Rekonstrukcja tradycyjnego żuławskiego domu podcieniowego jest praktycznie na ukończeniu. Dom wraz z pobliskim, XIV-wiecznym, gotyckim kościołem, starym drzewostanem i pobliskim lapidarium gdzie złożono menonickie płyty. XIX-wieczny obiekt został w elementach przeniesiony z innej części Żuław. Drewniany budynek jeszcze kilka lata temu niszczał w centrum wsi Jelonki niedaleko Pasłęka. Został w końcu rozebrany i przewieziony w elementach kilkadziesiąt kilometrów od miejsca powstania.
Kuchnia we wnętrzu domu podcieniowego.
© sikorski33
Przed domem podcieniowym - Cyganek.
© sikorski33
Skansen w Cyganku.
© sikorski33
Skansen w Cyganku.
© sikorski33
Kto tam siedzi?:)
Asia ,Ania i kotek:)
© sikorski33
Ładny widoczek:))
Cmentarz jedenastu wsi w Cyganku.
© sikorski33
W ostatnich latach w pobliżu zniszczonego cmentarza, na którym zachowało się jedynie kilka oryginalnych nagrobków w formie pionowych stel, odkryto ok. 60 prostych kamieni nagrobnych z XVII-XVIII w. Większość z nich użyto wtórnie do wzniesienia fundamentów budynku gospodarczego na sąsiadującej z cmentarzem posesji. Są to surowe, nieobrobione głazy narzutowe, których długość rzadko przekracza 1 m. Na ich powierzchni widnieją nieporadnie wyryte inicjały zmarłych (rzadziej pełne imiona i nazwiska), gmerki (znaki) własnościowe gospodarstw, z których pochodzili, i daty śmierci, przy czym najstarsza to rok 1691, a najmłodsza - 1798. Odnalezione kamienie były zapewne ustawione na grobach mniej zamożnych mieszkańców owych 11 wsi, choć pewnie nie tych najuboższych, którym musiał wystarczyć prosty drewniany krzyż. W innych miejscowościach żuławskich odkryto jeszcze kilka podobnych kamieni, najczęściej również wtórnie wmurowanych w fundamenty jakichś budynków, lecz zbiór z Cyganka nie ma sobie równych. W 2006 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego na terenie dawnego cmentarza urządzono lapidarium sztuki sepulkralnej.
Czas wracać do domu.
© sikorski33
Wracamy do Tczewa.
© sikorski33
Dojechaliśmy do Tczewa. Jak widać zapada już zmrok.
© sikorski33