Kolincz-elektrownia wodna.

Sobota, 24 marca 2012 · Komentarze(6)
Dzisiaj w większym gronie(dziewięciu rowerzystów),postanowiliśmy zwiedzić elektrownie wodną w Kolinczu.Po drodze jedna osoba zrezygnowała(nowy), nie dawała rady.Ale w Pelplinie dogoniła nas Dorota, tak że zastąpiła nowego.Pogoda była wspaniała,więc fajnie się kręciło. Dziękuję całej ekipie za mile spędzony czas:) Opis wycieczki przy zdjęciach.
Ekipa na zbiórce przed wycieczką. © sikorski33
Hodowla w Radosławowie. © sikorski33
Zabytkowy dworek z 1911roku-Radosławowo. © sikorski33
Krzyż Papieski-Pelplin. © sikorski33
Jest to miejsce bardzo urokliwe przy wjeździe do Pelplina, poświęcone spotkaniu w 1999r mieszkanców Pelplina i pielgrzymów z całej polski z Janem Pawłem II.
Widok na Pelplin, zrobiony z góry papieskiej. © sikorski33
Ekipa na trasie. © sikorski33
Koścół w Klonówce. © sikorski33
Kościół w Klonówce (gmina Starogard Gdański, powiat starogardzki) jest kościołem parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Powstanie parafii w Klonówce datuje się na I poł. XIV, około połowy tego stulecia wzniesiono kościół, który bez większych zmian przetrwał do naszych czasów.
Przerwa na zaopatrzenie. © sikorski33
Elektrownia wodna w Kolinczu. © sikorski33
Według - pracownika elektrowni, który udzielał nam informacji - budowę rozpoczęto l marca 1911 roku. Zakończono ją w zaledwie rok. Dla porównania pod koniec lat siedemdziesiątych wymiana płyt, wypadów i ścian w jazie trwała blisko 2 lata. Jakby było tego mało, zmarnowano wiele materiału.Dokładnie l marca 1912 roku prąd z elektrowni w Kolinczu popłynął do Tczewa i zasilił pierwsze żarówki, które rozświetliły stary dworzec
Ekipa przysłuchuje się opowiesci o historii elektrowni. © sikorski33
Podczas wojny, gdy przez Pomorze przechodził front, elektrownia została zaminowana. Przez miesiąc maszyny pracowały bez nadzoru nie wytwarzając jednak prądu. Tylko dzięki Franciszkowi Kowalke, który poprzecinał druty prowadzące do ładunków wybuchowych, udało się ocalić ten obiekt.Do dzisiaj turbiny, tablica i część oprzyrządowania są oryginalne. Solidne maszyny austriackie i niemieckie - Siemensa, niedawno remontowane, dobrze znoszą eksploatację i będą mogły pracować przez jakieś 50 lat.
Turbina w elektrowni. © sikorski33
Koło turbiny waży około 10 ton.
Orginalne zegary z 1911r. © sikorski33
Austriacki generator wytwarza prąd o napięciu 5200 volt. W sieci ogólnego systemu energetycznego panuje napięcie 15 tyś. voltów. Problem załatwia transformator.
Ekipa na trasie. © sikorski33
Asia foci:) Jezioro Szpęgawskie. © sikorski33
A to ja . © sikorski33
Ekipa na trasie. © sikorski33
Wracaliśmy do domu wzdłuż jezior- Szpęgawskie i Zduńskie.
Ekipa na trasie. © sikorski33
Pięrwsze oznaki wiosny:) © sikorski33

Komentarze (6)

Ładny kościół, ciekawa elektrownia i zwierzaki - udana wycieczka :)

surf-removed 22:29 sobota, 31 marca 2012

Ja tydzień wcześniej przejeżdżałem przez część tamtych okolic, dlatego odpuściłem sobie tą wycieczkę z Wami i pojechałem na Powiśle... ale jadąc w grupie o wiele więcej ciekawych rzeczy można zobaczyć, bo jak jadę sam to często nawet fotografuję w czasie jazdy bo nie chce mi się zatrzymywać, a ile widoczków przegapię - to inna kwestia. Jak kiedyś będę miał ochotę na taką relaksacyjna jazdę to zabieram się z Wami!

A może w niedalekiej przyszłości pojechać w stronę Opalenia? Piękne (i pagórkowate) okolice...

ikov 18:30 poniedziałek, 26 marca 2012

Te maszyny z doskonałego zapewne materiału, nie to co dzisiaj, sama chińszczyzna. Świetnym terenem jechaliście, lubię lasy :)

rowerzystka 06:22 poniedziałek, 26 marca 2012

Wiosna na całego!
Super :)

DaDasik 21:56 niedziela, 25 marca 2012

Widzę po zdjęciach że mieliście tego samego przewodnika co ja w ubiegłym roku. Ten Pan jest bardzo dobrym gospodarzem, i chociaż na codzień dozoruje inną elektrownię, to Kolincz zna dobrze i chętnie opowiada o swojej pracy. Prawdziwy pasjonat, oby więcej takich ludzi.

adas172002 19:59 niedziela, 25 marca 2012

Wczorajsza wycieczka super:)))), z atrakcjami:)))

Nefre 19:26 niedziela, 25 marca 2012
Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa arato

Dozwolone znaczniki [b][/b] i [url=http://adres][/url]